Egy átlagos magyar polgár a 2015-ös év nagy üzletét elsősorban az ingatlanpiacon csíphette meg, de ha Richter-részvényt vett, akkor sem járt rosszul. Ha pedig devizahiteles volt, akkor hosszú évek óta először nem kellett bánkódnia. De el is bukhatta a pénzét, ha megbízhatatlan vagy engedély nélküli pénzügyi szolgáltatónál helyezte el a megtakarításait – márpedig ilyen botrányból is akadt jó néhány az elmúlt tizenkét hónapban.
Számos nagy volumenű, sok átlagembert is érintő gazdasági esemény volt 2015-ben, köztük jó pár olyan, amely százmilliárdos bukással végződött, de kedvező folyamatokkal is lehetett találkozni. Az idei pozitív hírek egyebek között az ingatlanokhoz és a devizaalapú jelzáloghitelekhez kötődtek.
„A RÉMÁLOM VÉGE”
Így a konverzióban érintett magyar magánszemélyek megmenekültek az esetleges további árfolyamkockázattól is, hiszen a hiteleiket 256,5 forintos forint/svájci frank árfolyamon váltották át. Ez az átváltás idején nem jelentett előnyt az érintetteknek (hiszen ez nagyjából a piaci szinttel egyezett meg), de amikor pár hét múlva a svájci frank árfolyama elszabadult, akkor a Magyar Nemzeti Bank igazgatója, Vonnák Balázsjanuári cikkében közölt adatok szerint a korábbi devizahitelesek átlagosan körülbelül havi 13 ezer forintnak megfelelő havi törlesztőrészlet-emelkedést úsztak meg.
ALBÉRLET- ÉS LAKÁSBOOM
RICHTER-RÉSZVÉNYEN IS LEHETETT GAZDAGODNI
Annak ellenére, hogy a forintosítás a bankoknak, köztük az OTP-nek veszteséget okozott, a Budapesti Értéktőzsdén a bankpapír a Richterhez hasonlóan több mint 50 százalékos pluszt ért el az idén: árfolyama az év eleji 3800 forint környékéről közel 6 ezer forintra nőtt.
IDEI NAGY BUKÁSOK: A QUAESTOR
A Magyar Nemzeti Bank márciusban mindenesetre még az értékpapír-kereskedő cég szabályszegését vizsgálhatta (ez a Quaestor Értékpapír Zrt.) felügyeleti hatáskörben. Ugyanakkor az értékpapír-kereskedő a csődöt jelentő Quaestor Financial Hruria Kft. kötvényeit is forgalmazta, ami komoly kavarodást okozott az első napokban. Az MNB illetékeseinek márciusi nyilatkozata azt a feltételezést fogalmazta meg, hogy ez utóbbi cég, a Quaestor Financial Hruria 150 milliárd forintnyi vállalati kötvényt bocsáthatott ki a jegybank tudta és engedélye nélkül.
A BUDA-CASH ESETE
A HUNGÁRIA ÉRTÉKPAPÍR ÉS A PIRAMISJÁTÉKOK